Teknoloji

Yazarlardan OpenAI’ye telif hakkı davası!

Aralarında Pulitzer Ödülü sahibi Michael Chabon’un da bulunduğu bir grup ABD’li yazar, Microsoft destekli programı, tanınmış yapay zeka destekli sohbet robotu ChatGPT’yi eğitmek için yazılarını kötüye kullanmakla suçlayarak OpenAI’yi San Francisco’daki federal mahkemede dava etti.

Chabon, oyun yazarı David Henry Hwang ve yazarlar Matthew Klam, Rachel Louise Snyder ve Ayelet Waldman, Cuma günü açılan bir davada OpenAI’nin, ChatGPT’ye insanlardan gelen metin komutlarına yanıt vermeyi öğretmek için çalışmalarını izinsiz kopyaladığını söyledi.

3 BÜYÜK ŞİRKETE DAVA AÇILDI

Dava, yazarların Microsoft destekli OpenAI’ye karşı açtığı en azından üçüncü telif hakkı ihlali toplu davasına işaret ediyor. Microsoft, Meta ve Stability AI gibi şirketlere de çalışmalarının yapay zeka eğitiminde kullanılması nedeniyle telif hakkı sahipleri tarafından dava açıldı.

OpenAI ve diğer şirketler, yapay zeka eğitiminin internetten alınan telif hakkıyla korunan materyalleri adil bir şekilde kullandığını savunuyor.

KİTAPLAR VE MAKALELER CHATGPT’İN EĞİTİMİ İÇİN DEĞERLİ KABUL EDİLİR

ChatGPT, bu yılın başlarında tarihin en hızlı büyüyen tüketici uygulaması oldu ve Ocak ayında aylık 100 milyon aktif kullanıcıya ulaşarak yerini Meta’nın Threads uygulamasına bıraktı.

San Francisco’da açılan yeni davada ChatGPT’nin eğitimi için kitap, oyun ve makale gibi eserler kullanıldı. “yüksek kaliteli, uzun biçimli yazının en iyi örnekleri”Özellikle pahalı olduğu belirtildi.

KAYNAK: HABER7

haber-karasu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu