Haber

Veterinerlik öğrencileri için çiftlikte uygulamalı eğitim

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Çiftliği’nde Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde veteriner hekimliği öğrencilerine uygulamalı eğitim verilmektedir. Üniversitenin sosyal tesislerinde kalan öğrenciler, sağımdan suni tohumlamaya, hayvan sağlığı ve beslenmesinden temizliğe kadar çiftlikte uygulamalı eğitim alıyor.

Ankara’nın Kahramankazan ilçesinde 1600 dönüm arazi üzerine kurulan Eğitim Araştırma ve Uygulama Çiftliği’nde Türkiye’nin çeşitli illerindeki veteriner hekimliği öğrencileri uygulamalı eğitim alıyor. Çiftlikte bir gece kalan öğrenciler, iki gün boyunca alanında uzman doktorlar tarafından dahiliye, cerrahi ve kadın doğum eğitimleri alıyor. Pandemi sonrası ilk kez yatılı eğitim verilen çiftlikte kalan öğrenciler, saat 05.00’te sağımla güne başlıyor. Ardından öğrencilere sağımdan suni tohumlamaya, hayvan sağlığı ve beslenmesinden temizliğe kadar birçok uygulamalı eğitim verilmektedir. Çiftlikte mandıra işletme biriminin yanı sıra küçükbaş hayvan işletme birimi, at işletme birimi ve kümes hayvanları işletme birimi bulunmaktadır.

Eğitim Araştırma ve Uygulama Çiftliği Sorumlu Veteriner Hekimi 37 yaşındaki Hilmi Başer, çiftlikte yoğun eğitim verdiklerini belirterek, “Bu uygulamalı eğitim kapsamında öğrenci arkadaşlarımıza 2 gün boyunca uzman öğretmenlerimiz tarafından kaliteli bir eğitim veriliyor. Şu anda 50 sağım kapasiteli bir çiftliğimiz var. Üniversitemizin farklı yerlerinden ortalama 1 ton 200 litre süt üretiyoruz ve veteriner hekimlerin üniversitemizin tamamını doğurması gerekiyor. Uygulamaları detaylı olarak gösteriyoruz.Öğrencilerimiz bir gece pansiyonda kaldılar.İki gündür buradalar.Süt ünitesinde sağım çok değerli.Burada sağımda nelere dikkat edilmesi gerektiğini detaylı olarak gösterdik.Çok değerli uygulamalarımız oldu.Hayvanların beslenmesi ve tırnak bakımı çok değerliydi.Öğrencilerin burada kalıp bu uygulamaları görmeleri gerekiyordu.Burada çok daha uzun periyotlarda pekiştirilerek yapılabilecek bu uygulamaları en az 2 gün içinde gösterme fırsatı bulduk. Şu anda 111 büyükbaş hayvanımız, 42 sağımcımız ve gebeliğin son döneminde olan 24 gebe düvemiz var. Doğum yaptıktan sonra çiftliğimize sütçü olarak katılacaklar. 15 erkek buzağımız var. Bu sayede dışarıdan hayvan almadan kendi çiftliğimizdeki sirkülasyonumuzu sağlamış oluyoruz. 100 koyunumuz, 3 koyun ırkımız ve 2 keçi ırkımız var. Bunlar, beslediğimiz tamamen uygulamaya yönelik hayvanlardır. Öğrenciler geldiklerinde ırk çeşitlerini ve bu ırklar üzerinde yaptığımız uygulamaları çok ağır bir şekilde görebiliyorlar” dedi. Burada çiftlikte uygulamalı eğitim alıyoruz. At ünitesi, süt sığırı ünitesi ve kümes hayvanları ünitesinde eğitimler aldık. Bir gece kalmak zorunda kaldık, iki gün boyunca tam eğitim aldık. Burada uygulamalı eğitimlerde hayvanlara nasıl yaklaşılacağı, ilk muayene sırasında ve sonrasında neler yapılması gerektiği, ayak hastalıkları ve daha birçok konuda detaylı eğitimler aldık. Çiftlik çok verimli oldu. Kırıkkale Üniversitesi Veterinerlik Bölümü 1. sınıf öğrencisi 21 yaşındaki Berivan Yavuz, “Şu anda 1. sınıf öğrencisi olmama rağmen hayvan beslemeden yaklaşımına kadar uygulamalı eğitim bana çok şey kattı. Buzağı besleme, at ünitesi, büyükbaş besi ünitesi sayesinde hayvana yaklaşıp temas kurabiliyorum. Uygulamayı tüm veteriner fakültelerinde okuyan arkadaşlarıma tavsiye ediyorum. Konaklamalı olması sayesinde her şeyi daha detaylı görmemizi sağladı. Sığırlarla ilgili uygulamalı eğitimler verildi. Fakülte çiftliğinde gerçekleştirilen bu eğitim döneminde çiftlikte yatılı konaklama hizmeti de verildi.İki gün boyunca yoğun ve uygulamalı bir şekilde gerçekleştirilen eğitim programı, öğrencilerin yoğun ilgisi ve beğenisi ile başarıyla tamamlandı.

kelkithaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu