Ekonomi

Borsa İstanbul güne rekor açılışla başladı

Investing.com – BIST 100 endeksi güne %0,67 artışla 8.291,55 puandan başladı.

BIST 100 endeksi dünkü süreçlerde kapanışa gelen alımlarla yüzde 1,16 yükselişle günü 8.236,14 puandan kapattı. Gün boyu yatay hareket eden endeks, Dünya Bankası ile Türkiye arasında fon büyüklüğünün ikiye katlanarak 35 milyar dolara çıkarılması için görüşmeler yapıldığı haberini olumlu fiyatladı ve kapanışa doğru yükseldi.

Bu kapsamda rekor seviyeye yükselen BIST 100’de işlem hacmi 156,7 milyar TL’ye ulaştı. Böylece endeks toplam hacmin %71’ini oluşturdu. Açılışta dünkü alımların devam ettiği görülürken BIST 100 güne rekor kırarak başladı.

Borsa İstanbul’un olumlu açılışına katkı sağlayan departmanlar arasında: teknoloji, Bilişim Teknolojileri, elektrikVe turizm gelmek. Bankalar güne %0,77 artışla başladı. Güne ekside başlayanlar basit metaller, sigorta, toplu taşımaOlarak listelenmiş.

BIST 100’de güne hızlı başlayan hisseler

BIST 100 endeksinde yer alan hisse senetleri arasında TUKAŞ, BRYAT, AKFGY, AHGAZVe ÜLKERBunlar güne en yüksek yükselişle başlayan isimler oldu. BRSANBIST 100’de açılışta baz fiyatına düşerek en çok düşen hisse oldu ve ardından ALFA, SEÇ, AGHOLVe FROTOkısmi düşüşlerle geldi.

Borsa İstanbul Ülke genelindeki en son halka arz şirketleri açılışta tavan serilerine devam etti. Ayrıca ISBTR, ARZUM’UMVe SANKOGüne tavan fiyattan başlayan başka hisseler de vardı.

Orta Vadeli Programın yurt içinde bugün saat 14.00’te açıklanması bekleniyor. Açıklanacak programda ekonomik istikrar ve enflasyonla mücadelenin ön plana çıkması bekleniyor.

Yurtdışında, bugün Avro Bölgesi’nde Perakende satışlarve ABD’de PMIbilgi ile Bej Kitap Raporuyayımlanacak.

InvestingPro, borsa verileri, gerçeğe uygun değer, sağlık durumu ve profesyonel hisse senedi grafikleri de dahil olmak üzere, yatırımlarınızdan yararlanmanıza yardımcı olacak tüm araçlara sahiptir. Katılmak tıklamak .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu