Haber

Yargıtay’dan emsal karar: Mesajı kötüye kullanan kişiye tazminat yok

İstanbul’da bir şirkette çalışan AN, aynı iş yerinde çalışan kadına cep telefonundan “Günaydın” mesajı gönderdi. Çalışan kadın bu mesaja “Günaydın abi hayır sabah akşam toplu mesaj atarak mesaj hakkını mı bitirmeye çalışıyorsun” diye cevap verdi.

AN, “Kızdıysan göndermem” mesajının ardından aynı gün saat 22.08’de “Mesajı cevaplamadın komşu işte iyi geceler. Eğer karşıysan” dedi. mesaj, ‘bana bir mesaj yaz’ komşu.”

Bayan işçi iş yerindeki konularla ilgili olarak telefon numarasını verdiğini söylerken, bu kez AN, “Peki telefonla sohbet için arayabilir miyim?” mesajı gönderdi.

TAZMİNAT OLMADAN kovuldu

Sabah’tan Halit Turan’ın haberine göreKadın görevlinin “Arayamazsın” diye cevap vermesi üzerine AN, “Yazdıklarımız aramızda kalsın. Aramızda kalsın. Hakkınızı helal edin, bir an bastırılmış duygularıma yenik düştüm. .. İşlediğim bu günaha tövbe edeceğim, bir an gafil düştüm.”

Özür mesajları da gönderen işçi, kadının iş yerindeki şikayeti üzerine cinsel taciz içeren mesajlar gönderdiği gerekçesiyle tazminatsız işten çıkarıldı.

KARAR YARGI BÖLÜNÜR

Bunun üzerine AN, kıdem ve ihbar tazminatı almak için Bakırköy 6. İş Mahkemesi’nde dava açtı. Personel alacakları davası yargıyı ikiye böldü.

AN, 6. İş Mahkemesi’ne verdiği dilekçede “kötü niyetli olmadığını, bu nedenle iş sözleşmesinin feshinin ağır bir yaptırım olduğunu” belirtti. Mahkeme, “Taciz eylemiyle iş sözleşmesinin feshedilmesinin çok ağır bir yaptırım olduğunu” belirterek, “Yıllarca çalışmış bir personelin iş sözleşmesinin feshedilmesinin adil olmadığını” belirtti. AN’ın bu hatasını anladı ve hatasından dolayı hemen özür diledi ve pişman oldu” diyerek tazminat ödemeye karar verdi.

Bakırköy 6. İş Mahkemesi’nin kararına karşı işyeri avukatları kararı Yargıtay’a taşıdı. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, AN’nin kadının kibarca engellemeye çalışmasına rağmen ısrarla mesaj göndermeye devam ettiğini bildirdi.

‘KARŞI’ MESAJLAR

Bilhassa, “Tamam bir an haber ver, bastırdığım duygulara yenik düştüm. Yaptığım bu günaha tövbe edeceğim, bir an gaflet ettim” gibi ifadelerden. Topallığı olduğu bildirildi.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, AN’ın kızı kendisinden küçük olan bir kadın çalışana gönderdiği mesajların fesihle karşılaştırıldığında hafife alındığını söylemenin ve feshin bir fesih olduğunu söylemenin hukuken mümkün olmadığını belirtti. daha ciddi sonuçlara yol açabilecek bir eylem karşısında ağır yaptırım.

9. Hukuk Dairesi, işyerinde çalışan kadına yönelik cinsel tacize açık olan davacının iş akdinin feshinin haklı bir sebebe dayandığına vurgu yaparak yerel mahkemenin kararını bozdu. kıdem ve ihbar tazminatı reddi gerekir.

YEREL MAHKEME ‘TACİM DEĞİL’ KARARINDA DİRENİŞ

Dosyalar yeniden Bakırköy 6. İş Mahkemesi’ne geldi.

Mahkeme, “AN’ın yaptığı iş, hal ve tavırları diğer çalışanlar tarafından beğenildiğini, olay günü sadece mesaj atarak kadın işçinin huzurunu bozduğunu, davalı işverenin iş akdini haklı nedenle feshettiğini” yineledi. ciddi bir sonuç olduğunu ve davacı ile diğer çalışanın çalışma ortamının değişebileceğini” belirterek ilk kararında “davacıya bu konuda uyarı verilebileceğini, davacının çalışma süresinin, pişmanlık duyarak özür dileyebileceğini” belirterek direndi. olayın münferit olması ve fesih ilkesinin son çare olması, iş akdini feshetmeden başka yöntemler bularak da kullanılabilir”.

Yargıtay Genel Kurulu, AN’ın kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddedilmesi gerektiğini belirterek Bakırköy 6. İş Mahkemesi’nin verdiği direnme kararını bozdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu