Haber

Unicef: Gazze’de 2 bin 630 çocuk öldürüldü

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (Unicef), Hamas’ın 7 Ekim saldırısının ardından İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında şu ana kadar 2 bin 360 çocuğun hayatını kaybettiğini duyurdu. Unicef’ten çarşamba sabahı yapılan açıklamada 5 bin 364 çocuğun yaralandığı bildirildi. Bilginin kaynağını belirtmeyen Unicef, bölgeden gelen haberlere değindi.

Unicef ​​Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Müdürü Adele Khodr, “Çocukların öldürülmesi, sakatlanması, kaçırılması, hastane ve okullara saldırılar ve insani yardıma erişimin engellenmesi, ağır çocuk hakları ihlalleridir.”

“Amansız saldırılar” ibaresinin yer aldığı açıklamada Unicef, taraflara ateşkes çağrısında bulunarak insani yardımın sağlanmasını ve tüm rehinelerin serbest bırakılmasını talep etti.

Unicef ​​yaptığı açıklamada, Gazze’nin 2,3 milyonluk nüfusunun önemli bir kısmının akut su sıkıntısı yaşadığını, bu durumun özellikle çocuklar açısından ciddi sonuçlar doğurduğunu vurguladı.

Gazze’de ameliyat anestezisiz yapılıyor

Bu videoyu görüntülemek için lütfen JavaScript’i etkinleştirin ve HTML5 videosunu destekleyen bir web tarayıcısına geçmeyi düşünün

Gazze Şeridi’ni kontrol eden Hamas, 7 Ekim’de İsrail’de sivillere karşı katliam gerçekleştirdi. İsrail kaynakları, katliamda ve takip eden günlerde İsrail’de Hamas tarafından 1.400’den fazla kişinin öldürüldüğünü açıkladı. İsrail ordusu 220’den fazla kişinin kaçırılarak Gazze Şeridi’ne götürüldüğünü duyurdu. Hamas şu ana kadar dört rehineyi serbest bıraktı. Hamas saldırılarının ardından İsrail ordusu Gazze Şeridi’ndeki hedefleri bombalıyor ve abluka altındaki Gazze Şeridi’nin kıyı bölgelerini kapsayan bir kara operasyonuna hazırlanıyor.

dpa/TY,EC

karacabeyajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu