Haber

Türkiye Kosova’ya komando taburu gönderiyor

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), “Kosova’daki olaylar sonrası NATO Müşterek Kuvvet Komutanlığı/Napoli (İtalya) tarafından yapılan talep üzerine, daha önce NATO’ya bağlı olan 65’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığımıza (Kırklareli) bağlıdır. Kosova Gücü (KFOR): “Bir komando taburu yedek birlik olarak görevlendirildi. Görevli birimimizin 4-5 Haziran 2023 tarihlerinde Kosova’daki Sultan Murat Kışlası’na nakledilmesi planlanmaktadır.”

MSB, Sırbistan ile Kosova arasındaki gerilim ortamında NATO’nun talebi üzerine Kosova’ya komando taburu gönderileceğini duyurdu. MSB’den yapılan yazılı açıklama şöyle:

” Türkiye, BM, NATO, AB ve AGİT misyonları ile yürüttüğü ikili ilişkiler kapsamında bölgesel ve küresel barış ve istikrara katkı sağlamaya devam etmektedir. Bu kapsamda ülkemiz, ortak tarihi değerlere sahip olduğumuz Balkanlar’daki gelişmeleri de yakından takip etmektedir. ve kültürel değerleri ile son günlerde dost ve kardeş bir ülke olan Kosova’nın kuzeyinde meydana gelen ve bölgesel güvenlik ve istikrarı zedeleyen olayların diyalog yoluyla analizine yönelik bir tavır benimsemekte ve tarafları itidal davet etmektedir.

Kosova’da meydana gelen olayların ardından, daha önce NATO Kosova Gücü’nde (KFOR) görev yapan 65’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığımıza (Kırklareli) bağlı bir komando taburu, Cumhurbaşkanımızın talebi üzerine yedek birlik olarak görevlendirildi. NATO Müşterek Kuvvet Komutanlığı/Napoli (İtalya). Görevli birimimizin 4-5 Haziran 2023 tarihlerinde Kosova’daki Sultan Murat Kışlası’na nakledilmesi planlanmaktadır.

cinar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu