Ekonomi

Ticaret Bakanı Bolat: Günlük ihracatta 2 milyar dolar barajı aşıldı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, dün ihracatın tarihi rekorla 2 milyar 121 milyon dolar seviyesinde gerçekleştiğini belirterek, “Günlük ihracatta 2 milyar dolar eşiği aşıldı.” sözünü kullandı.

Bakan Bolat, günlük ihracat rekorunu sosyal medya hesabından paylaştı.

Bolat, mesajında, “İhracatımız 23 Haziran’da 2 milyar 121 milyon dolar ile tarihi rekor seviyeye ulaştı. Günlük ihracatta 2 milyar dolar eşiği aşıldı.” bilgisini paylaştı.

Günlük ihracat maliyetinin 1977’deki yıllık ihracatı (1 milyar 753 milyon dolar), 1999’daki aylık ihracat maliyetini (Ağustos’ta 1 milyar 940 milyon dolar) aştığına işaret eden Bolat, küresel ekonomide gözlenen zayıf seyir ve ticaret, bu tarihsel günlük ihracat maliyeti ihracatçıların payıdır. Dinamizmini ve direncini gösterdiğini belirtti.

Bolat, Haziran ayında kesintili İmalat Sanayii Satın Alma Yöneticileri Endeksi’nin (PMI) Euro Bölgesi’nde 43,6’ya gerilerken, en büyük ticaret ortağı Almanya’da 41 ile son 37 ayın en düşük seviyesinde olduğuna dikkat çekti.

“Önümüzdeki dönemde önceliğimiz, bir yandan katma değeri yüksek ihracatta sürdürülebilir artışı sağlayarak ve ithalata olan ihtiyacı azaltarak sağlıklı bir büyüme ortamı sağlamak, diğer yandan da dış kaynak baskısını azaltmaktır. Ayrıca makroekonomik istikrar sağlanarak yatırımlar için uygun ortam sağlanacak ve yatırım- Katma maliyeti yüksek üretim-ihracat zincirinin güçlü işleyişi için çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu