Haber

TFF’den Bursaspor – Amedspor Maçında ‘Beyaz Toroslar’ ve ‘Yeşil’ Bayraklara İlişkin Açıklama

TFF, yaptığı yazılı açıklamada, ‘Provokasyon pankartları suçtur, cezai işlem uygulanacaktır’ dedi. Açıklamada, ‘siyasi söylemin yeri stadyumlar değil, mitinglerdir’ ifadesine de yer verildi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), önceki gün oynanan Bursaspor-Amedspor maçında Amedsporlu futbolcular ve teknik heyete yönelik ırkçı saldırılar ve tribünlerde açılan pankartlar hakkında açıklama yaptı.

Federasyonun resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, “Kamuya açık her yerde olduğu gibi stadyumlarımızda da suç unsuru içeren provokatif pankartlar asmak yasa dışıdır. Irkçı, bölücü söylem ve eylemler, ötekileştirilmiş grupların stadyumlardaki şiddet içeren tutum ve davranışları asla kabul edilemez.söylendi.

İşte tam açıklama:

“Yaşadığımız büyük felaketin acıları tazeyken, vatandaşlarımızın yasını tutarken, millet yaralarımızı sarmak için seferber olurken, Türk Futbol Ailesi olarak herkesle birlik ve beraberlik içinde omuz omuza durduk. Bu büyük seferberlikte kulüplerimizin bazı profesyonel ve amatör futbol maçlarında meydana gelen provokatif hareketler ve söylemler ülkemizin önüne getirilirken, kendisinin güvenliğini amaç edindiğini görüyor ve bu hain hareketleri kınıyoruz. Bu tahrik edici eylem ve söylemler üzerine ilgili heyetlerimiz gerekli cezai süreci uygulayacaktır.

Her kamusal alanda olduğu gibi stadyumlarımızda da suç unsuru içeren provokatif pankartların asılması hukuki bir hatadır. Stadyumlarda marjinal grupların ırkçı, bölücü söylem ve eylemleri, şiddet içeren tutum ve davranışları asla kabul edilemez. Sporcunun sağlığını aynı anda hem saha içinde hem de saha dışında doğrudan etkileyen hiçbir eyleme müsamaha gösterilmeyecektir. Bu ırkçı, bölücü hareket ve söylemlerin sorumluları ve failleri devletimizin adı geçen kurumlarının dikkate aldığı bir durumdur.

Kesinlikle stadyumlar; Her türlü siyasi görüşten taraftarın en sevdiği grubu desteklemek için öne çıktığı kamusal alanlardır. Ancak farklı fikir ve görüşlerden binlerce insanın bir araya geldiği statlarımızda yaşanan siyasi söylem ve hareketler, geçmişte üzücü örneklerini hatırlayacağımız tribünlerde güvenlik sorunlarını da beraberinde getiriyor. Bu kritik nedenden dolayı siyasi telaffuzun yeri stadyumlar değil, mitinglerdir.

Birbirimizi anlamaya, dinlemeye ve yardımlaşmaya en çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde, futbol ailemizin tüm üyelerini, OMUZ OMUZ DAYANIŞMA ve Yardımlaşma Kampanyamız vesilesiyle olduğu gibi, birlikteliklerini daha güçlü bir şekilde sürdürmeye davet ediyoruz.

Bilgileri kamuoyuna saygıyla sunarız.

türkiye futbol federasyonu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu