Haber

Selvi: Bakanların milletvekili adayı olması düşünülüyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023 seçimlerini muhalefetin adayı kim olursa olsun ilk turda kazanacağını iddia eden Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, AK Parti’nin 300’ün üzerinde milletvekili çıkarmak için çabaladığını söyledi. Selvi, bunun için bazı bakanların seçimlerde milletvekili adayı yapılmasının düşünüldüğünü aktardı.

‘ABD, PYD’Yİ 30 KİLOMETRENİN ALTINA ÇEKMEYİ ÖNERDİ’

Suriye’ye kara harekatı için de “Eli kulağında” diyen Selvi’nin yazısından bir kısım şöyle:

“Amerikalılar Türkiye’nin kara harekâtı yapmasına gerek kalmadan PYD-YPG güçlerini 30 kilometrenin altına çekmeyi öneriyorlar.

Bu durumda kara harekâtı yapılmayacak mı?

Hulusi Akar tıpkı vakitte Rusya Savunma Bakanı Şoygu ile de görüştü.

Bu demektir ki kara harekâtının eli kulağında.

(…)

Cumhurbaşkanlığı seçiminde muhalefet ortak aday çıkarsa da çoklu adayla girilse de Erdoğan açısından bir risk gözükmüyor. Erdoğan, Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ya da Mansur Yavaş’la yarıştığı takdirde birinci cinste lakin farklı oranlarda seçimi kazanıyor.

Cumhur İttifakı’nın Parlamento’da da çoğunluğu sağlaması için çalışılıyor. AK Parti’nin 300’ün üzerinde milletvekili çıkarması için uğraş gösteriliyor.

‘BAKANLAR SEÇİME GİRECEK’

Bakanların, milletvekili adayı olması düşünülüyor. Bakanlar seçim bölgelerinde sürükleyici oluyor. Erdoğan’ın Kabine’de devam ettirmek istediği isimleri milletvekilliğinden istifa ettireceği söyleniyor. 2018 seçimlerinde Berat Albayrak, Abdulhamit Gül, Mevlüt Çavuşoğlu ve Süleyman Soylu milletvekili seçilip daha sonra istifa etmişlerdi.

Yerel seçimlerde kimi bakanların büyükşehirlerde belediye lideri adayı yapılması gündemde.”

YAZININ TAMAMI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu