Yaşam

Satranç bulmacası #5: 1 hamlede mat edebilir misin?

Zeka oyunları denilince akla ilk gelen oyunlardan biri satrançtır. 64 kareden oluşan 8×8 dama tahtası üzerinde oynanan bir masa oyunudur. Satranç oyunu aynı zamanda bilinen en eski oyunlardan biridir.

Satranç oyununda oyuncular tahta üzerindeki taşları belirli kurallara göre hareket ettirebilirler. Her taşın hareket alanı sınırlıdır. Oyunun amacı rakibinizi şahını yenerek mat etmektir. Satrançta şah mat, rakibin kaçacak hiçbir yerinin olmadığının ve kendisini kurtaracak hiçbir hamlesinin kalmadığının, yani kelimenin tam anlamıyla köşeye sıkıştığının göstergesidir.

Şah, satranç oyunundaki en değerli taştır. Oyuncuların değeri ne olursa olsun öncelikli görevleri şahı korumaktır. Kralı korumak için etrafına onun güvenliğini sağlayacak taşlardan bir duvar örmeniz ve rakibinizin ani saldırılarını önceden tahmin edip ona göre hareket etmeniz gerekiyor.

BEYAZ PARÇALARLA TEK SALDIRIDA ŞAMAT YAPAR MISINIZ?Yukarıdaki görselde oyunun sonunu gösteren bir satranç tahtası görüyorsunuz. Burada oyuncular oyunun sonuna gelmiş gibi görünüyor. Tek bir hamle ile oyun tamamen sona erebilir veya karşı grup lehine devam edebilir.

Yapmanız istenen beyaz taşları kullanarak oyunu 10 saniye içerisinde şah mat ederek bitirmenizdir. Hazırsanız zamanı başlatalım!

Satranç oyununun temel amacı kısa sürede en doğru ve mantıklı kararı vermenizi sağlamaktır. Bu yüzden bu zeka testlerine bir zaman sınırı koymak ve kazanan hamleyi bulmanız için sizi baskı altına almak istiyoruz. Bu sayede günlük hayatta karşılaştığınız sorunlara aynı perspektiften bakabilirsiniz.

Bu zeka testleri düzenli olarak satranç oynayan bireyler için oldukça kolay gibi görünse de hafıza gelişiminizi ve karar verme becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olur. Bazen kolay gibi görünen bir zeka testi bile kafanızı karıştırıp gerçek cevabı bulmanızı zorlaştırabilir.

Kazandıran hamleyi buldunuz mu? Süre giderek azalıyor. Tüm odak noktanızı satranç tahtasına verin ve oyunu tam anlamıyla sona erdirecek şah mat saldırısına odaklanın.

KAZANAN HAREKETİ BULABİLİR MİSİNİZ?

Süre bitti. Kazandıran hamleyi bulabilir misiniz?

Satranç zeka testinde kazanan şah mat saldırısını bulan okurlarımızı tebrik ederiz. Artık bu konularda uzmanlaştınız. Stratejik düşünme, taktik geliştirme ve bir sonraki adımı hesaplama her zaman sizden istenmektedir. Günlük yaşamınızda kararlar alırken daima bir sonraki adımı düşünerek hareket edersiniz. Tebrikler, sen gerçek bir stratejistsin!

Doğru cevabı bulamayan okuyucularımızın endişelenmesine gerek yok. Stratejik düşüncenizi geliştirmek için şah mat satranç testlerini veya daha önce hazırladığımız diğer zeka testlerini çözerek kendinizi test edebilirsiniz.

O halde gelin, bugünkü zeka testinde hangi gelişmenin şah mat yapmanızı sağlayacağını birlikte öğrenelim. İşte satranç oyununu bitirecek kazanan şah mat hamlesi;Resimde görüldüğü gibi kazanan hamle beyaz veziri H4’ten H8’e taşımaktır. Böylece şah veziri yemek istese bile F6’daki fil bunu engeller. Yani kaçış yok, tüm yollar kapalı ve CHECKMAT!

Peki doğru hareketi buldunuz mu? Yorumlarda bizimle paylaşın!

inegol-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu