Haber

Polonya’da Bulunan Çocuk Vampir Kalıntıları, Bilekleri Demir Kilitlerle Bağlı

Polonya’nın Torun kentindeki bir mezarlıkta ilginç ve ürkütücü bir keşif yapıldı. Üniversite arkeologları, Pien köyündeki mezarlıkta 30 kişinin kalıntılarını buldu. Bu kalıntıların ortasında beş ile yedi yaşlarının ortasında olduğu tahmin edilen bir çocuğun iskeleti bulundu. Bu çocuğun bileklerindeki kilit dikkat çekti. Arkeologlar, bu kilidin ölülerin geri dönmesini engellemek için kullanıldığına inanıyor. Folklorik inançlara dayanan bu tıbbi uygulamalara “vampir karşıtı” da denir.

Ayrıca bu mezarlıkta bulunan başka bir kadın iskeleti de ilgi çekiciydi. Bayanın iskeleti bir orakla yere sabitlenmişti. Araştırmacılar, bu tuhaf pozisyonun, hanımı mezarından kalkmaya çalışırsa yerinde tutmayı amaçladığını düşünüyor.

Bu tür gömme uygulamalarının ölülerin dönüşüne karşı bir savunma olduğu düşünülmektedir. Başların kesilmesi, yüzüstü gömme, yakma veya taşlarla parçalama gibi yöntemler bu amaca hizmet ediyordu.

Bu gizemli buluntular, geçmiş inançları ve ritüelleri anlamak için değerli ipuçları sunuyor. Tarih boyunca insanlar bilinmeyen ve korkutucu olanla başa çıkmak için farklı yollar denediler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu