Teknoloji

Oscar ödüllerinin en büyük kaybedenleri, Netflix ve Apple TV+ oldu

Netflix ve Apple TV+, toplamda 32 adaylığa sahip olmalarına rağmen, 2024 Oscar’larında neredeyse hiçbir varlık gösteremedi. Netflix, Wes Anderson’ın The Wonderful Story of Henry Sugar (En İyi Canlı Aksiyon Kısa Film) filmiyle tek bir ödül kazandı. Martin Scorsese’nin Killers of the Flower Moon’unun (Apple TV+) tek bir ödül bile kazanamaması ve özellikle Lily Gladstone’un, En İyi Kadın Oyuncu ödülünü Poor Things’den Emma Stone’a kaptırması ise büyük bir sürpriz oldu.

Universal, Oppenheimer ile (En İyi Film, En İyi Yönetmen, kurgu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, orijinal müzik, görüntü yönetmenliği) büyük kazanan olurken, Poor Things (Disney’den Searchlight Pictures) dört ödül kazandı. “Barbenheimer”ın diğer yarısı olan Barbie de, Billy Eilish’in What Was I Made For şarkısı ile en iyi şarkı dalında bir ödül aldı.

Gala, geçtiğimiz yıl altı ödül alan Netflix için bir hayal kırıklığı oldu. Netflix, 2017’den bu yana 23 Oscar kazandı ancak En İyi Film veya En İyi Erkek Oyuncu/Kadın Oyuncu kategorilerinde henüz ödül alamadı. Bradley Cooper ve Carey Mulligan (Maestro), Rustin için Colman Domingo ve Nyad için Annette Bening ile dört adaylığa sahip olduğu bu yıl da durum değişmedi.

Lily Gladstone, Killers of the Flower Moon filmiyle belki de Stone’a göre biraz daha favori görülüyordu ve aynı zamanda En İyi Erkek Oyuncu veya Kadın Oyuncu dalında Akademi Ödülünü kazanan ilk Yerli Amerikalı olacaktı. Stüdyo aynı zamanda Robert De Niro adayıyla En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve Scorsese’yle En İyi Yönetmen ödüllerine layık görüldü. Gladstone’un kaybı dışında ödüller büyük ölçüde beklendiği gibi dağıtıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu