İş

Kamusal nüfuz sahibi kişilerin finansal işlemlerine tedbir

Önemli mevkilerde bulunan yöneticilerin yatırım hareketleri mercek altına alınıyor. Hatta bu inceleme misyonu bittikten sonra da bir müddet devam ediyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kamusal nüfuz sahibi bireylerin finansal süreçlerine ait yükümlüler tarafından alınması gereken sıkılaştırılmış önlemlerin uygulanması kararı aldı.

Tedbirler kamuda yöneticilik yapar şahısları kapsıyor

Bakanlığı’nın Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan Mali Cürümleri Araştırma Heyeti (MASAK) genel bildirisinde, “kamusal nüfuz sahibi kişiler”, seçimle yahut atama yoluyla kendisine kıymetli bir kamusal misyon tevdi edilen üst seviye gerçek bireyler ile milletlerarası kuruluşların idare şurası üyeleri, üst seviye yöneticileri ile muadil misyon yapan başka bireyler olarak tanımlanıyor.

Tebliğe nazaran, finansal kuruluşlar, finansal olmayan makul iş ve meslekler ile kripto varlık hizmet sağlayıcılar; müşteri yahut gerçek faydalanıcının kamusal nüfuz sahibi kişi olup olmadığının belirlenmesi emeliyle makul önlemleri alacak.

Eş ve yakın akrabalarının finans hareketlerine de uygulanacak

Bu yükümlüler, yabancı bir ülke tarafından seçilen yahut atanan kamusal nüfuz sahibi şahıslarla yahut bunların eşleri, birinci derecede akrabaları ya da yakınları ile tesis edilen iş münasebetlerinde ve gerçekleştirilen süreçlerde, bu şahıslara ilişkin yahut sürece bahis malvarlıkları ve fonların kaynağının tespiti için makul önlemler alacak.

Bu önlemler, Türkiye tarafından seçilen yahut atanan ya da milletlerarası kuruluşlarda misyon yapan kamusal nüfuz sahibi şahıslarla yahut bunların eşleri, birinci derece akrabaları yahut yakınları ile tesis edilen iş bağlantısının ve gerçekleştirilen süreçlerin yüksek riskli olarak kıymetlendirilmesi durumunda da uygulanacak.

Yöneticilikten ayrılan bir yıl sürece takip edilecek

Tedbirler ayrıyeten, kamusal nüfuz sahibi şahısların misyondan ayrılmaları yahut bu niteliklerini kaybetmelerinden sonra en az bir yıl müddetle uygulanmaya devam edilecek.

Finansal kuruluşlar, finansal olmayan muhakkak iş ve meslekler ile kripto varlık hizmet sağlayıcılar ayrıyeten, kamusal nüfuz sahibi bireylerle iş bağlantısı tesisini, mevcut iş münasebetinin sürdürülmesini ya da sürecin gerçekleştirilmesini üst düzeydeki vazifelinin onayına bağlayacak.

Tebliğe nazaran, bir çıkar yahut emel birlikteliği olarak değerlendirilebilecek, birinci derece dışındaki akrabalık, nişanlılık, şirket iştiraki yahut şirket çalışanı olma üzere her türlü toplumsal, kültürel yahut ekonomik nitelikli yakınlık, kamusal nüfuz sahibi bireylerin yakınları olarak pahalandırılacak.

Hayat sigortası poliçesi kararı

Yükümlüler, hayat sigortası poliçesinin lehdarının yahut gerçek faydalanıcısının kamusal nüfuz sahibi kişi olup olmadığının belirlenmesi emeliyle, sigorta poliçesine bağlı hak ve alacakların lehdara ödenmesinden evvel yahut en geç ödeme vaktinde makul önlemler alacak.

Buna ait yüksek risk tespit edildiği durumlarda ödeme yapılmadan evvel üst idare bilgilendirilecek.

Suç gelirlerinin aklanmasının önlenmesi hakkında kanun devrede

Reuters’in haberine nazaran, kamusal nüfuz sahibi şahıslara ait olarak getirilen yükümlülüklere uyulmaması halinde kabahat gelirlerinin aklanmasının önlenmesi hakkında kanunda öngörülen cezalar uygulanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu