Sağlık

Kalp krizi nedir? Kalp krizi belirtileri nelerdir?

Kalp krizi halk ortasında korkulan rahatsızlıklardan başında gelmektedir. Birçok vatandaş  kalp krizi nedir ve belirtileri nelerdir sorularına sıklıkla internette karşılık aramaktadır.

Kalp krizi, kalbi besleyen koroner damarların tıkanması ve bunun sonucunda kalbin kas dokusunun hasar gördüğü duruma verilen isimdir.

Kalp krizinin hafif ya da ağır olarak birçok belirtisi bulunmaktadır. Kalp krizi geçiren birinin hissettiği en besbelli belirti şiddetli göğüs ağrısı şikayetidir.

Kalp krizinin altında yatan sebep damar duvarına biriken kolesterole bağlı oluşan plakların yırtılması sonucu oluşan pıhtıdır.  Bu durum sonucunda damar tıkanarak kalp kasının kan muhtaçlığı karşılanamamaktadır. Pekala kalp krizi belirtileri nelerdir?

Göğüs ağrısı

Kalp krizinin en bariz belirtisi olan göğüs ağrısı kriz geçiren kişinin göğüs bölgesinde ağrı yahut rahatsızlık hissi duynasıyla ortaya çıkar. Lakin göğüste hissedilen her ağrı elbette kalp krizi değildir. Göğüs sıkışması genel olarak kalp kasının gereğince oksijen alamadığını gösteren durumlarda oluşur ve tıbbi bir takviye alınması ve doktora gidilmesi gerekebilir.

Terleme

Herhangi bir aktivite yapamdığınız halde terliyorsanız bu kalp krizi ile alakalı bir durum olabilir. Kimilerinde soğuk terleme biçiminde oluşan bu rahatsızlık önemsenmesi gereken bir durumdur.

Çarpıntı

Çarpıntı yaşayan şahıslar ekseriyetle bu durumda korku duyarlar. Genelde göğüste hissedilen bu çarpıntı kimilerinde boyun bölgesinde görülebilir.

Baş dönmesi ve sersemlik

Baş dönmesi ve sersemlik çoğunlukla bayan hastalarda meydana gelen kalp krizi belirtileri ortasında yer almaktadır. Bu durum olağan olarak kabul edilmemeli ve ihmal edilmemelidir.

Öksürük

Sürekli ve uzun müddet devam eden öksürük kalp krizi habercisi olabilir. Bu durumun nedeni ciğerlerdeki kan akışıdır. Bu şekil durumlarda tıbbi yardıma başvurmak gerekmektedir.

Sindirim sorunları

Kalp krizinden evvel birtakım sindirim şikayetleri yaşanabilmektedir. Hazımsızlık ve göğüste yanma halinde oluşan sindirim sıkıntıları kimi kalp krizi belirtileri ile  benzerlik göstermektedir.

Ayak ve bileklerin şişmesi

Ayak ve bacak şişliği, bedende sıvı birikmesi sonucu meydana gelir. Bu kalp yetersizliğinin kötüleştiğine ait bir belirti olabilir.

Halsizlik

Kalp krizi sırasında oluşan çok gerilim kişinin yorgun ve halsiz kalmasına sebep olur. Halsizlik çoğunlukla bayanlarda daha çok yaşanan belirtiler ortasındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu