Yaşam

İzmirli Öğrencilerin Büyük Başarısı

1-2 Nisan 2023 tarihlerinde İzmir’de düzenlenen Robotex International 2023 Robotik Festivali’nde İzmirli öğrenciler büyük bir başarıya imza attı. Başarılı öğrenciler, 29-30 Nisan tarihlerinde Antalya’da yapılacak Robotex Türkiye Finalleri’ne davet edilmeye hak kazandı. Robotex Turkey İzmir Ege Bölgesi 2023 yılında Buca Tenis Kulübü’nde düzenlenen turnuvaya 87 danışman, 22 genç istekli, 25 hakem ve heyet katıldı, 80 farklı okul/kurumdan 568 öğrenci 14 farklı kategoride 182 grupta mücadele etti. .

Gaziemir Şehit Üsteğmen Murat Yıldız Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde öğrencilere ve halka ücretsiz olarak Robotik Kodlama kursları düzenli olarak verilmektedir. Robot grupları, Saha Şefi Murat Göksun Kırlı, Laboratuar Şefi Mustafa Orhan, Laboratuvar Şefi Durmuş Karabacak ve Bilgi Teknolojileri Öğretmeni Gürkan Günay tarafından yılbaşından bu yana çeşitli yarışlara hazırlanıyor. Buca Tenis Kulübü’nde düzenlenen İzmir Bölge Turnuvası’na, küçük sumo kategorisinde ROBOBOYS2 adlı iki takımla okulun öğrencileri Efekan Işık, Şerif Damar, Ömer Faruk Şeker ve Ramazan Yiğit Koyuncu katıldı. Robotlardan biri bu kategoride 42 okul arasında 3.lük ve Ulusal Davet başarısını elde etti. Diğer robot ise Ulusal Davet Heyeti Özel Ödülü’nü alarak Antalya’da yapılacak Türkiye Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı.

Gaziemir Şehit Mustafa Yaman Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin Atmaca ve Zımpara adlı iki Minisumo Robot Timi, Minisumo Robot yarışlarında farklı Heyet Özel ödülleri alarak Robotex Türkiye Finallerine davet edildi. Okulun Minisumo Robot personeli de MebRobot 2023 elemelerini geçti. Takımlar, Bursa’da düzenlenecek Mebrobot 2023’te İzmir’i temsil edecek.

Konak Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Robotex Turkey İzmir Ege Bölgesi Turnuvası’nda düzenlenen robotik yarışmalarında 5 kategoride 6 ödül alarak Antalya’da yapılacak Robotex Türkiye finallerine katılmaya hak kazandı. Bilgi Teknolojileri Öğretmeni Tolga Orhanoğlu ve Gürkan Lokman’ın danışmanlığında yürütülen İzmir Robotik ekibinin üyeleri; Labirent Çözücü Kategorisinde Birincilik, Kargo Drone Yarışmasında İkincilik, Su Rallisi Kategorisinde Üçüncülük, Mini Sumo Kategorisinde Birincilik ve Mini Sumo Kategorisinde Mansiyon Ödülü’nü aldı. Elektrik ve Elektronik Teknolojileri Öğretmenleri Hürriyet Boz ve Ali Erhan Gök’ün gözetiminde gerçekleştirilen İzmir Robotik grubu üyeleri, İleri Düzey Takipçi Kategorisi’nde ikinci oldu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

aslanapa-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu