Haber

İYİ Partililer: Cumhur İttifakı’ndan hiçbir zaman yana olmadık, olmayacağız

İYİ Parti Genel Başkanı Başdanışmanları Buğra Kavuncu, partisinin cumhurbaşkanı belirleme sürecinde ortaya koyduğu Cumhur İttifakı’na katılma iddialarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kavuncu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Biz @iyiparti olarak hiçbir zaman AKP/Milli İttifak’tan yana olmadık, olmayacağız. Tek adam rejimini değiştirmekte kararlıyız.”

Kavuncu’nun ardından genel lider başdanışmanları Aytun Çıray ve Turhan Çömez’in ardından milletvekilliği ve AK Parti’den istifa ederek İYİ Parti’ye katılan Ahmet Eşref Fakıbaba ile Genel Lider Başdanışmanı ve eski TÜİK Lideri Birol Aydemir bire bir paylaşımda bulundu. ifade.

Ne oldu?

CHP, GÜZEL Parti, DEVA Partisi, Gelecek Partisi, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı, toplantısını 2 Mart’ta Saadet Partisi Genel Merkezi’nde gerçekleştirdi. 5 saatten fazla süren görüşmenin ardından 6 liderin imzasıyla ortak açıklama yapıldı ve aday üzerinde ‘ortak anlayışa’ varıldığı belirtildi. Parti liderlerinin kurmaylarıyla görüş alışverişinde bulunacağı ve ittifakın cumhurbaşkanı adayının 6 Mart Pazartesi günü yapılacak toplantıda açıklanacağı açıklandı.

Akşener, partisinin ertesi günkü Genel Yönetim Kurulu (GİK) toplantısının ardından yaptığı konuşmada CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı aday olmaya çağırdı. Kılıçdaroğlu’nun adaylığını reddettiklerini söyleyen Akşener, “Bu noktada İYİ Parti baskı uygulamak zorunda kaldı, ölümle sıtma arasında seçim yapmak zorunda kaldı. Elbette buna boyun eğmeyecek.”

Kılıçdaroğlu, liderlerin ortak imzaladığı metne atıfta bulunarak tırnak içinde “’anlaşma’ sağlandı” diyen Akşener’e görsel yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, “Bu saatten sonra değişmeyeceğim. Birlik olacağım, birleşmeye devam edeceğim. Masanın büyümesi lazım. Bunu da kimse durduramaz. Siyasi oyunlara, kabalıklara ve Erdoğan’ın diline yer olmamalıydı.” Bu sofra.Bu sofraya oturanlar böyle oturdu.Kalkan ancak bunun içindir.” yükselecek” dedi.

Bir gün sonra CHP lideri 10 büyükşehir belediye başkanıyla görüşmeye geldi. Ardından Akşener’in katılmadığı Millet İttifakı toplantısı yapıldı. Beşli tablodan adayın hafta başında açıklanmasına karar verildi. (HABER MERKEZİ)

haber-hekimhan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu