Haber

İsrail, 302 Filistinli için idari tutuklama kararı çıkardı

İsrail’in Mayıs ayında işgal altındaki Filistin topraklarında 302 Filistinli için “idari tutuklama” yaptığı açıklanmıştı.

Filistin Tutsaklar Derneği’nden yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in Filistinliler için aldığı “idari gözaltı kararlarında ciddi artış görüldüğü” bildirildi.

İsrail’in geçen ay 302 idari tutuklama kararı çıkardığının belirtildiği açıklamada, bu sayının 130’unun yeni idari tutuklama kararlarında, 172’sinin ise önceki tutuklama kararının yenilenmesi durumunda olduğu belirtildi.

İsrail’in bu yılın başından bu yana 1302 idari tutuklama yaptığı bilgisine yer verilen açıklamada, idari gözaltı sayısının 1200’e çıktığı belirtildi.

Açıklamada, insan hakları örgütlerine “hemen müdahale etmeleri ve İsrail’e idari gözaltı politikasına son vermesi için baskı yapmaları” çağrısında bulunuldu.

İsrail cezaevlerindeki Filistinli idari tutuklular dün 18 Haziran’dan itibaren açlık grevine başlayacaklarını açıkladı.

İsrail’in “idari gözaltı” uygulaması

“İdari gözaltı” uygulaması, İsrail’in işgal altındaki topraklardaki Filistinlileri hiçbir suçlama olmaksızın tutuklaması anlamına geliyor.

Filistinliler, kendilerine yöneltilen suçlamalar öğrenilmeden ve kendilerini savunma hakları olmaksızın 6 aya kadar hapis cezası alabilirler.

Bu sürenin ardından askeri mahkemeye sevk edilen ancak suçlamalardan habersiz olan bir Filistinlinin gözaltı süresi defalarca 5 yıla kadar uzatılabiliyor.

haberkurtun.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu