Haber

İkinci Kez Sergi, Bursa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde açıldı

Bursa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, 15 değerli sanatçının özgün eserlerinden oluşan ve küratörlüğünü İsmail Erdoğan’ın üstlendiği İkinci Kez Stand açıldı. Standın 15 gün boyunca açık olacağı öğrenilirken, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, standın şehrin kültür ve sanat yaşamına değer kattığını söyledi.

“BURSA İÇİN NELER YAPABİLECEĞİMİ DÜŞÜNDÜM”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Kültür AŞ Genel Müdürü Fetullah Bingül, Stand Küratörü İsmail Erdoğan ile standın oluşumuna özgün çalışmalarıyla katkıda bulunan Hikmet Barutçugil, Ali Lei Gong, Cemal Toy, Ahmet EĞİTen, Engin Korkmaz katıldı. Tayyare Kültür Merkezi’nde düzenlenen stant açılış töreni. , Levent Karaduman, Dağstan Çetinkaya, Aygül Okutan, Said Lei, Zafer Örs, Mehlika Hilal Kırca, Yasin Yaman, Büşra Yurtseven, Hüseyin Ünlü, Ömer Faruk Boyacı ve Bursa’dan çok sayıda sanatsever katıldı.

Konuşmasına Bursa’yı çok sevdiğini ve her zaman bu şehir için bir şeyler yapmayı düşündüğünü belirterek başlayan Küratör İsmail Erdoğan, “Hep Bursa için ne yapabilirim diye düşündüm. Çünkü bunun için bir şeyler yapma ihtiyacı hissettim” dedi. Çeşitli toplantılar ve karşılaşmalar sonucunda Bursa’nın haklarının olduğunu anladım.” Bu sergi, Bursa’daki sanatkarları bir araya getirmek, güzel ürünlere dönüştürmek, vermek konusunda neler yapabiliriz sorularına cevap olarak ortaya çıktı.

Bu seçki, Türkiye’nin kendi alanlarında önde gelen sanatçıları ve farklı ülkelerden sanatçılarımız olan 15 sanatçımızın 40’ı aşkın eseriyle oluşturuldu. Fotomanipülasyon, sulu boya, yağlıboya, minyatür sanatında grafik tasarım ve farklı tarzlarda çok özel çalışmalardan oluşan bir seçki oluşturuldu. “Bu eşsiz serginin oluşmasında emeği geçen sanatçılarımıza, Başkanımız Sayın Alinur Aktaş’a ve Kültür AŞ Genel Müdürü Fetullah Bingül’e ve buna yer açan siz değerli katılımcılara teşekkür ediyorum.” dedi.

BAŞKAN AKTAŞ: “EN ÇOK BENİ SERGİ HEYECANLANDIDI”

İkinci Kez Serginin kendisini heyecanlandırdığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Özellikle kültürüyle, sanatıyla, medeniyetiyle, tecrübeleriyle bu kadar zengin bir şehirde yaşadığımız şehri daha iyi algılamak için, bunları şehir halkına daha iyi anlatabilmek, onlara öğretebilmek, resimleyebilmek ve hatta bazen fotoğraflarını çekebilmek.” “İşin çok daha anlamlı ve değerli bir parçası. Bu sergi ve bu çalışma beni en çok heyecanlandıran çalışmalar arasındaydı. Bunu samimiyetle ifade etmek isterim” dedi.

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Beş Şehir adlı eserinde Bursa için kullandığı ifadeleri okuyarak sözlerine devam eden Başkan Aktaş, “Atalarımız bina yapmıyordu, ibadet ediyorlardı. İnatla kuşaklara aktarılmasını istedikleri bir ruh ve inançları vardı. malzeme. Taş ellerinde canlandı, ruhtan bir parça kesildi. Duvar, kubbe, kemer, mihrap, çini, hepsi Yeşil’de namaz kılar, Muradiye’de düşünür, Yıldırım’da ovanın üzerinde bekler, harekete hazır, göklerin derinliklerine susamış, kartal sıçramasıyla… Belli bir döneme ait olma kalitesi o kadar güçlü ki bu şehirde insan kendini Bursa’da gibi hissediyor, ikinci kez olduğunu düşünebilir. ‘ “Büyük yazarımızın gördüğü ve hissettiği bu muhteşemliği ortaya çıkarmak için yapılacak çalışmalar var ama sanata da ciddi bir ihtiyaç var. Çünkü sanatın dünyamızı güzelleştiren, bakış açımızı zenginleştiren, ruhumuzu besleyen yönünü her zaman aklımızda tutuyoruz. Farklı kültür sanat programlarıyla şehrimizi buluşturmaya çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

“BURSA YETERİNCE YAZILAMAZ”

Belediye Başkanı Aktaş, içerdiği özgün eserlerle Bursa’yı bir hazine sandığına benzeterek, “Bursamız sakinlerine doyumsuz bir lezzet sunarken, misafirlerine geri dönmenin ilhamını da fısıldıyor. İsmail Bey de etkilenenlerden biri. bununla.Bursa ile ilgili bir şeyler yapmak istediniz, Allah size bunu nasip etti.Umarım bu duruş tarihe geçer.Her çağda kendini yeniden üreten şehrimizin yeterince anlatılması,anlatılması,yayınlanmasının mümkün olmadığını düşünüyorum. Bu doğrultuda minyatürden bordür sanatına, fotoğraftan ipeğin naif dünyasına kadar bir dizi tasarım fikrinden yola çıkan Türkiye’nin önde gelen sanatçıları, Bursa Kültür AŞ Genel Müdürü Fetullah Bingül ve Küratör İsmail Erdoğan rehberliğinde Bursa’yı boyadı.

Bir sergiden öte, Bursa’nın güzelliklerini farklı açılardan gören ve gösteren bu proje kapsamında üretilen eserler, Bursa eserlerinin üzerine işlenerek kalıcı eserlerin kapısı açıldı. Sadece sergilenmekle kalmayıp hayatımıza giren eserlere dönüştü. Bu bağlamda Yasin Yaman’ın çocuklar için ürettiği bir puzzle’da ya da Cemal Toy’un ipek mendil üzerine yaptığı bir eseri görebiliriz. Aygül Okutan’ın ebrusunda Yeşil Cami’yi, Said Lei’nin minyatüründe ise Yeşil Türbe’yi izleyebiliriz.

Farklı üsluplarla yerli ve yabancı sanatçıların Bursa’da buluştuğu ve Ahmet Hamdi Tanpınar’dan esinlenerek ‘İkinci Zaman’ adını verdiğimiz standın şehrimize değer kattığını özellikle belirtmek isterim. 15 gün boyunca açık kalacak olan standımızı ilerleyen süreçte şehrimizin farklı noktalarındaki sanatseverlerle buluşturmayı planlıyoruz. “İkinci Vakit standımıza eserleriyle katkı sağlayan değerli sanatçılarımıza teşekkür ediyor, projede emeği geçenleri tebrik ediyorum.” İkinci Vakit Standının açılış programı kurdele bölümünün ardından standın incelenmesiyle sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu