Haber

Hamdullah Suphi Tanrıöver kimdir? Kaç yaşında, nereli? Hamdullah Suphi Tanrıöver’in hayatı ve biyografisi!

Gündemdeki isimlerden Hamdullah Suphi Tanrıöver ile ilgili detaylar merak ediliyor. Vatandaşlar, sık sık karşılaştığı isim Hamdullah Suphi Tanrıöver’in hayatını araştırıyor. Peki Hamdullah Suphi Tanrıöver kimdir? Kaç yaşında, nereli? Hamdullah Suphi Tanrıöver’in hayatı ve biyografisi! Detaylar haberimizde.

HAMDULLAH SUPHI TANRIÖVER KİMDİR?

Hamdullah Suphi Tanrıöver (1885, İstanbul – 10 Haziran 1966, İstanbul), Türk edebiyatçı, yazar, öğretmen, milletvekili, siyasetçi. Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyetin ilk yıllarında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı coşkulu konuşmalardan dolayı “Milli Hatip” ve “Cumhuriyetçi Hatip” lakaplarıyla tanınan siyasetçi ve yazardır. Ayrıca Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde İstiklal Marşı’nı okuyan ilk kişidir.

Tanrıöver önce Fecr-i Âti Hareketi’nde, daha sonra Milli Edebiyat topluluklarında yer aldı. Zamanla siyasi kimliği şair ve yazar kimliğinin önüne geçti. Son Osmanlı Mebusan Meclisi’nde ve I., II., III., VII., VIII., IX. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde milletvekili olarak görev yaptı. İki kez Milli Eğitim Bakanı olarak görev yaptı. Siyasi hayatının yanı sıra Türk Ocakları’nın başkanlığını da yaptı. Türk Ocakları’nın kapatılmasının ardından 13 yıl Bükreş’te büyükelçi olarak görev yaptı. Yurda döndüğünde Türk Ocaklarını yeniden kurdu; Toplam 34 yıl boyunca aralıklı olarak başkanlığını yaptığı bu kurumla adı anılmaya başlandı.

Hamdullah Suphi Tanrıöver, 1885 yılında İstanbul’un Aksaray ilçesindeki Abdüllatif Suphi Paşa Yalısı’nda doğdu. Babası Tanzimat Dönemi bilim adamı ve siyasetçilerinden Abdüllatif Suphi Paşa, annesi ise Çerkes kızı Ülfet Hanım’dır. Dedesi Osmanlı’nın ilk Maarif Nazırı Abdurrahman Sami Paşa, babası ise devletin 6. Maarif Nazırı olarak görev yaptı. Çocukluğu yoğun bir kültürel ortamda geçti. Büyüdüğü konak, divan edebiyatının son şairlerinin sık sık bir araya geldiği bir buluşma yeri gibiydi. İlk şiirlerini amcası Sezai Bey’in Paris’te çıkardığı Şura-yı Ummet gazetesinde yayımladı. II. Abdülhamid’in vasiyetiyle Mekteb-i Sultani’de (Galatasaray Lisesi) parasız yatılı öğrenci olarak okudu.

Türk Ocakları Merkez Komitesi Başkanlığı görevini sürdürdü. 10 Haziran 1966’da vefat etti. Edirnekapı Merkezefendi Mezarlığı’na defnedildi.

Kaynak: Haberler.com / Gündem

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu