Haber

Gelecek Partisi, İçişleri Bakanı’na İstanbul deprem önlemlerini sordu

ANKARA– Gelecek Partisi İstanbul Milletvekili Doğan Demir, İstanbul’un yakın gelecekte deprem tehdidiyle karşı karşıya olduğunu hatırlatarak, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yanıtlaması talebiyle depremle ilgili alınan tedbirlere ilişkin soru önergesi hazırladı.

‘YIKILAN BİNALARIN YÜZDE 1’İ BİLE 500 BİN KİŞİNİN HAYATI TEHLİKTE OLACAK’

Demir, olası İstanbul depreminin oluşturduğu riske şu sözlerle dikkat çekti:

“Ülke nüfusunun yüzde 25’inin yaşadığı İstanbul’da yapılan araştırmalara göre kentteki binaların sadece yüzde 1’i yıkılsa bile 500 bin kişinin hayatı tehlikede. Durum böyleyken araştırmalar İstanbul’umuzda ne yazık ki yapıların yüzde 25’inin riskli, yüzde 25’inin ise çok riskli durumda olduğunu ortaya koydu.”

‘OLASI DEPREM SONRA İSTANBUL’A ULAŞIM İÇİN ÖNLEMLER ALINDI MI?’

Demir, önerisinde olası bir depremde çıkacak yangınlar için bir eylem planı olup olmadığını, yeni havalimanının deprem nedeniyle hasar görmesi durumunda hava ulaşımının nasıl sağlanacağını, hastanelerin depreme dayanıklılığını ve zemin güçlendirmesini sordu. Herhangi bir önlem alındı ​​mı, alındıysa nelerdir?” sorusunu da sordu.

Demir’in Yerlikaya’ya yönelttiği diğer sorular ise şöyle sıralandı:

?Arama kurtarma çalışmaları için herhangi bir hazırlık var mı?

?İstanbul depreminde bölgede arama kurtarma çalışmalarında ekiplere yardımcı olacak arama kurtarma köpekleri var mı, varsa kaç tane?

?Deprem sonrası ortaya çıkacak kaotik durumlara karşı güvenliğin sağlanması için alınan önlemler var mı, varsa bunlar neler?

‘DEPREM SONRASI SU TEMİNİ İÇİN HAZIRLIK VAR MI?’

?Deprem sonrası toplanma alanları yeterli mi, bu alanlar kaç kişilik, kaç çadır ve kaç kişiyi ağırlayacaklar?

?Deprem sonrası içme ve temizlik amaçlı kullanılabilecek su ve diğer temel gıda maddelerinin temini için herhangi bir hazırlık var mı, varsa bunlar neler? (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu