Haber

FBI: İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in ABD’de öldürülmesi planlanıyor

ABD Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) yeni yayınladığı belgeler, 8 Eylül 2022’de hayatını kaybeden Kraliçe II. Elizabeth’in 1983’te ABD’ye yaptığı ziyarette bir suikast planıyla karşı karşıya kaldığını gösterdi.

FBI, Elizabeth’in ölümünden sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne yaptığı seyahatlerle ilgili belgeleri yayınladı. Bu belgeler, ziyaretleri sırasında Elizabeth’in güvenliğini sağlamaya yardımcı olan FBI’ın İrlanda Cumhuriyet Ordusu’ndan (IRA) gelen tehditlerden derin endişe duyduğunu ortaya çıkardı.

‘KUZEY İRLANDA’DA ÖLDÜRÜLDÜ KIZLARINA SAHİP OLMAK İSTEDİ’

Dosyaya göre suikast planı San Francisco’da bir polis memuruna anlatılmış. San Francisco’daki bir İrlanda barında müdavim olan memur, FBI’ı orada tanıştığı bir kişiden gelen bir telefon hakkında uyarmıştı. Memur, bu kişinin kendisine ‘Kuzey İrlanda’da plastik mermiyle öldürülen’ kızının intikamını almak istediğini söylediğini belirtti.

Tehdit, 4 Şubat 1983’te, Kraliçe II. Elizabeth ve kocası Prens Philip’in Kaliforniya’yı ziyaretinden yaklaşık bir ay önce geldi. Belgeye göre bu kişi, Golden Gate Köprüsü’nün altından seyreden Royal Yacht Britannia’ya bir cisim atarak II. Elizabeth’e ya zarar vermeye çalışacak ya da Yosemite Ulusal Parkı’nı ziyaret ederken onu öldürmeye çalışacaktı.

FBI, GÖZALTILARLA İLGİLİ HERHANGİ BİR DETAY VERMEDİ

Tehdide yanıt olarak Gizli Servis, ‘yat yaklaşırken Golden Gate Köprüsü’ndeki yürüyüş yollarını kapatmayı’ planlamıştı. Yosemite Ulusal Parkı’nda ne gibi önlemlerin alındığı netlik kazanmasa da ziyaret planlandığı gibi devam etti. Ancak gözaltılarla ilgili hiçbir ayrıntı FBI tarafından açıklanmadı.

102 sayfalık belge, Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası kapsamında ABD medya kuruluşlarının talebi üzerine 22 Mayıs Pazartesi günü FBI’ın bilgi sitesi Vault’a yüklendi.

PİLOT DA MAHKEMEYE SUNULDU

Kraliçe II. Elizabeth’in 1983’te ülkenin batı kıyısına yaptığı ziyaret de dahil olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne yaptığı devlet ziyaretlerinin çoğu, Kuzey İrlanda’da artan şiddetin ortasında geldi. 1976’da Kraliçe, Amerika Birleşik Devletleri’nin 200. yıl dönümünü kutlamak için New York’taydı. Belgeler ayrıca, bir pilotun Battery Park üzerinde “İngiltere, İrlanda’dan defol” yazan bir pankartla küçük bir uçağı uçurduğu için mahkemeye çağrıldığını ortaya çıkardı.

Dosyalar, FBI’ın Kraliçe’ye yönelik olası tehditlere karşı nasıl tetikte olduğunu gösteriyordu. Kraliçe’nin 1989’da Kentucky’ye yaptığı ziyaretten önce, dahili bir FBI notunda şöyle yazıyordu: “IRA’dan İngiliz Monarşisine karşı bir tehdit olasılığı her zaman vardır.”

FBI, NBC News’e bu hafta yayınlananların yanı sıra “ek belgeler” olabileceğini söyledi, ancak yayınlanma tarihi belirtmedi. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu