Haber

Çin ve Filipinler arasındaki Güney Çin Denizi çatışmaları ele alındı

Filipinler Dışişleri Bakanı Enrique Manalo ve Çin Dışişleri Bakanı China Gang, iki ülkenin Güney Çin Denizi’ndeki egemenlik iddialarına ilişkin anlaşmazlıkları görüşmek üzere Filipinler’in başkenti Manila’ya geldi.

China Gang yaptığı açıklamada, “çatışmaların diyalog yoluyla çözülmesini ve bölgede ve dünyada barış ve istikrara yönelik taahhütlerin sürdürülmesini” savunduğunu söyledi.

Manalo ise iki ülke arasındaki ticari bağlantılar ve bölgesel ihtilaflara ilişkin önceki görüşmelerde kaydedilen gelişmelerden bahsederken, daha çözülmesi gereken birçok sorun olduğuna dikkat çekti.

Buna ek olarak, bakanlardan hiçbiri ABD birliklerine Filipinler topraklarındaki dört yeni üsse erişim hakkı verecek şekilde genişletilen Genişletilmiş Savunma İşbirliği Anlaşması’ndan (EDCA) bahsetmedi.

İki ülke arasında dışişleri bakanları düzeyinde gerçekleşen bu görüşme, Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos Jr.’ın Çinli mevkidaşı Xi Jinping ile görüşmek üzere Ocak ayında Pekin’e yaptığı ziyaretten bu yana en üst düzey temas olarak kayıtlara geçti.

O zamandan beri, Filipinler’in Çin gemilerinin Filipin kıyı güvenlik güçlerine karşı askeri lazerler kullandığı yönündeki iddialarının ardından iki ülke arasındaki gerilim artmaya devam etti.

Güney Çin Denizi anlaşmazlığı

Güney Çin Denizi, kıyıdaş ülkelerin bağımsızlıklarını kazandığı İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana bölge ülkeleri arasındaki egemenlik tartışmalarının merkezinde yer alıyor.

Çin, ilk kez 1947’de yayınladığı haritayla Güney Çin Denizi’nin yüzde 80’inde egemenlik iddiasında bulunurken, Filipinler’in yanı sıra yer altı kaynakları açısından zengin bölgede Vietnam, Brunei ve Malezya da hak iddia ediyor.

ABD ve bölge ülkeleri, Çin’in bölgedeki tartışmalı adalarda üsler kurmasına ve sivil gemi filolarının yanı sıra askeri unsurlarıyla varlığına karşı çıkıyor.

haber-ispir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu