Haber

Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü’nün düzenlediği ‘Notların Rotası’ konseri

Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından Türk-Macar Kültür Yılı kapsamında “Notların Rotası” konseri düzenlendi.

YEE’den yapılan açıklamaya göre, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlenen konserde Türk saz sanatçılarının yanı sıra Kazak sanatçı Arslanbek Sultanbekov, Bosnalı sanatçı Zeyd Soto ve Macar sanatçılar Agocs Gergely ve Agocs Julianna da yer aldı.

Budapeşte YEE’nin Türk-Macar Kültür Yılı kapsamında düzenlediği “Notaların Rotası” konseri, farklı kültürlerin ritim ve melodilerini dört sanatçının ortak performansıyla buluşturarak, Macar müzikseverlere müzik şöleni yaşattı.

Konserde Türk ve Macar kültürlerinin ortak noktaları ve zenginlikleri müzikle yansıtıldı. Konser programında Yunus Emre ilahileri, Türkçe, Macar ve Boşnak türküleri, ezgileri ve müzikleri yer aldı.

Etkinliğin sonunda Macar müzikseverler, Arslanbek Sultanbekov’un seslendirdiği ünlü “Dombira” eseriyle doyasıya eğlendi.

Budapeşte YEE’nin düzenlediği konser, Türk ve Macar halkının ortak köklerine ve kültürüne dikkat çekerek, sanatın evrensel diliyle bağlarını güçlendirdi.

Konseri izleyenler arasında Türkiye’nin Budapeşte Büyükelçisi Gülşen Karanis Ekşioğlu, Kazakistan’ın Budapeşte Büyükelçisi Zhanibek Abdrashov, Kırgızistan’ın Budapeşte Büyükelçisi Talantbek Kushchubekov, KKTC Budapeşte Temsilcisi Özgür Ezel, Macar-Turan Vakfı Lideri Andras Biro, Türk ve Macar akademisyenler, sanatçılar, Türkologlar vardı. ve çok sayıda müziksever katıldı.

Konserde sahne alan Macar sanatçılar Agocs Gergely ve Agocs Julianna, Macar halk müziğinin klasik enstrümanları koboz ve cimbalomla müzikseverleri büyüledi. Agocs Gergely, Macaristan’ın en tanınmış koboz zanaatkarlarından biri olarak kabul ediliyor. Agocs Julianna cimbalom’un yanı sıra keman, flüt ve piyano da çalıyor.

Etkinlik kapsamında kendi kültürlerine ait müzikler seslendiren sanatçılar da birlikte ortak bir repertuvar oluşturdu.

darende-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu