Haber

Azerbaycan’dan depremzedeler için yardım malzemeleri taşıyan tren Kars’a ulaştı

Azerbaycan halkının Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerden etkilenenler için topladığı insani yardım malzemelerini taşıyan 25 konteynerden oluşan tren Kars’a ulaştı.

Türk iş insanlarının Azerbaycan’da oluşturduğu “Türkiye Asırlık Birlik ve Dayanışma Platformu” kampanyası kapsamında toplanan giysi, battaniye, kuru gıda ve hijyen malzemelerinin yüklü olduğu 25 konteynırdan oluşan tren, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, Azerbaycan tarafından uğurlandı. Demiryolları Başkanı Rovşen Rüstemov ve yardımcıları. 3 gün sonra Kars’a geldi.

Kars Tren Garı’na gelen treni, Kars Valisi ve Belediye Başkan Yardımcısı Türker Öksüz, Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guliyev, İl Jandarma Komutanı Albay Hıdır Ayçiçek, bazı il protokolleri ve vatandaşlar karşıladı.

Türkiye’nin yıkıcı ve acı bir depremle karşı karşıya olduğuna dikkati çeken Öksüz, “Maalesef binlerce vatandaşımızı kaybettik, yaralılarımız var, acil şifalar diliyoruz. Yaraların sarılması için tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız seferber oldu. Bu depremlerin neden olduğu en kısa sürede.” söz konusu.

Deprem bölgesine yurt dışından yardımların devam ettiğini belirten Öksüz, Azerbaycan’dan gelen trende depremzedeler için insani ve gıda yardım malzemesi bulunduğunu belirtti.

Azerbaycan halkına teşekkür eden Öksüz, şunları söyledi:

“Azerbaycan ile iki devlet tek millet anlayışı içinde kardeşlik hukukuna dayalı bir pozisyona sahibiz. Azerbaycanlı kardeşlerimizin bu acıyı yüreklerinde hissettiklerini çok iyi biliyoruz. Çok şükür bu zor günde bizi yalnız bırakmadılar. . Bu yardımlar trenle Kayseri’ye oradan da deprem bölgesine gönderilecek.”

Yardım treni daha sonra Kayseri’ye uğurlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu