Haber

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Park ve Bahçelerden Toplanan Atık Çimenleri Organik Gübreye Dönüştürüyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), park ve bahçelerden toplanan atık otları ve Ankara Toptancı Hali’nden getirilen yaş sebze ve meyveleri kompost yöntemiyle organik gübreye dönüştürüyor. Hasan Yalçıntaş Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Merkezi’nde yaklaşık 2 ayda üretilen 100-120 ton gübrenin ortasında; ABB’nin park ve bahçelerinde değerlendirilmektedir. ABB Başkanı Mansur Yavaş, “Dönüştürdüğümüz gübreyi park ve bahçelerimizde kullanarak yeşil dönüşümün parçası oluyoruz” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, sıfır atık yaklaşımı doğrultusunda sürdürülebilir çevre projelerini sürdürürken ekonomiye de katkı sağlıyor. Bu kapsamda ABB, park ve mesire alanlarından kesilen çimler ile Ankara Toptancı Hali’nden gelen atık ıslak sebze ve meyveleri gübreye dönüştürmeye başladı.

Başkan Yavaş, projeyi Twitter hesabından şu açıklamayla duyurdu:

“YEŞİL DÖNÜŞÜMÜN PARÇASIYIZ”

“BELKA Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Merkezimizde park ve bahçelerden toplanan çimler ile toptancılardan satın alınan atık sebze, meyve ve yeşillikleri organik gübreye dönüştürüyoruz. Fabrikamızda dönüştürdüğümüz gübreyi kullanarak yeşil dönüşümün bir parçası oluyoruz. parklar ve bahçeler.”

“Topraktan aldığımızı toprağa verelim”

Ankara Büyükşehir Belediyesi BELKA A.Ş. Ankara Toptancı Hali ile imzalanan protokol kapsamında; Çöpe atılmaya bırakılan yaş sebze ve meyveleri değerlendiren Belka A.Ş., “Topraktan aldığımızı toprağa verelim” sloganıyla organik gübre üretmek için harekete geçti.

TOPRAK VE SU KİRLİLİĞİ ÖNLENİR

İki aylık süreçte 100-120 ton gübre üretilen projede elde edilen verimli organik gübre; Park ve bahçelere çim ve süs bitkilerinin dikilmesinde kullanılır. Kullanılan organik gübre sayesinde toprağın ve yer altı su kaynaklarının kirlenmesi engellenmektedir. Proje kapsamında toprak kalitesinin, iyi tarımın ve bitkinin gübre kullanım oranının artırılması, gübre tasarrufunun sağlanması, gelecek nesillere geri dönüşüm ve organik tarımın aşılanması, çevre bilincinin kazandırılması ve Suyu koru.

Kaynak: ANKA / Güncel

nurdagihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu