Ekonomi

Altın yatırımcısı da eleştirel sunuma odaklandı

Altın, ABD Merkez Bankası Başkanı’nın faiz artırım patikasına ilişkin ipucu sağlayabilecek açıklaması öncesi istikrar kazandı.

Spot altının onsu yaklaşık 1.850 dolardan işlem görüyor. Gram altın 1125 TL’den alıcı buluyor.

Fed Lideri Jerome Powell, Salı günü Senato’da ve Çarşamba günü ABD Temsilciler Meclisi Komitesi’nde sunum yapacak. Powell’ın bu toplantılarda faiz oranlarının politika yapıcıların birkaç hafta önce beklediklerinden daha yüksek olacağının altını çizmesi bekleniyor.

Powell’ın enflasyonla başa çıkma vurgusu tepkiyle karşılanabilir

Powell’ın bu tür bir duruşunun Salı günü hem Senato Bankacılık Komitesi’nde hem de Çarşamba günü ABD Kongre Finansal Hizmetler Komitesi’nde yankı uyandırması bekleniyor.

ABD’de özellikle Demokrat Parti kesimi, Powell’ın enflasyonla mücadelesinin ekonomiyi çökerteceğinden ve dar gelirli kesimi zorlayacağından endişe ediyor.

Geçen yıl Fed, faiz oranlarını 8 kez artırarak %4,5-4,75’e çıkardı. Piyasalar, Fed’in enflasyonu kontrol altına alma arzusu ve faiz oranlarını çok fazla artıracağı endişesiyle uzun süredir dalgalı bir seyir izliyor.

Son dönemde açıklanan verilerin ardından Fed yetkililerinin faizlerin daha da artırılabileceğine ve faizlerin bir süre daha yüksek kalması gerektiğine ilişkin açıklamaları, bir miktar durgunluk yaşamadan enflasyonu düşürmenin mümkün olmayacağı görüşünü güçlendirdi.

Sürekli yükselen enflasyonu frenlemek için faiz oranlarının yükseltilmesinin, pahalı ve faiz getirmeyen metali olumsuz etkilemesi bekleniyor.

haberhizan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu