Haber

Alman Patriot hava savunma sistemleri Polonya’da konuşlandırılıyor

Alman Silahlı Kuvvetleri (Bundeswehr) tarafından Polonya’ya gönderilen Patriot hava savunma sistemleri, Polonya’nın Ukrayna ucuna yakın noktalara yerleştirilmeye başlandı.

Geçen Kasım ayında, Ukrayna tarafından Rusya’nın füze saldırılarına karşı koymak için ateşlenen bir S300 füzesi, güneydoğu Polonya’daki Przewodow köyünün üzerine düşerek 2 kişiyi öldürdü. Olayın ardından Almanya’nın Polonya’ya önerdiği Patriot hava savunma sistemleri Ukrayna sınırına yakın noktalara yerleştirilmeye başlandı. Alman Silahlı Kuvvetleri (Bundeswehr) askerleri, Patriot’ları nakletmek ve yerleştirmek için bugün Almanya’nın kuzeyindeki Bad Sülze kasabasından yola çıkacak. Ukrayna sınırına yakın kritik altyapıyı korumak için konuşlandırılacak 3 Patriot hava savunma sisteminin güvenlik nedeniyle tam olarak nereye konuşlandırılacağı açıklanmadı.

Ne oldu?

Ukrayna’nın attığı füzenin Przewodow köyüne düşmesinin ardından Almanya, Polonya’ya Patriot hava savunma sistemleri göndermeyi teklif etti. Polonya ise hem kendisini hem de Ukrayna’nın batısını koruyacağı gerekçesiyle füzelerin Ukrayna’ya verilmesini istiyordu. Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht’in Patriot’ların NATO üyesi ülkeler dışında konuşlandırılmasının NATO onayı gerektirdiğini açıklamasının ardından iki ülke, söz konusu hava savunma sistemlerini Polonya’ya yerleştirme kararı aldı. – VARŞOVA

karabaglarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu