Teknoloji

Akdeniz Kaşifinin yeni rotası

Bilimsel çalışmalara dayanak olarak ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’ne teslim edilen ve Türkiye’de ilk kez kullanılan “Sea Explorer” adlı insansız su altı planör planör cihazı, bölgede araştırma yapmak üzere sulara indi. Marmara Denizi’nden sonra Türkiye-KKTC’nin ortası.

İş Bankası ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) tarafından denizlerdeki kirliliğin önlenmesi amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında “Deniz Kaşifi”, ODTÜ Deniz Ekosistemi ve İklim Araştırma Merkezi’nin (DEKOSİM) yılda 4 kez sezonluk seferlerine katılacak. . Aynı zamanda derin denizlerde daha kapsamlı ölçüm ve bilgi toplayacak.

AKDENİZ’DE 20 GÜN

Detaylı ve yüksek çözünürlüklü ölçüm çalışması yapacak olan “Sea Explorer” Akdeniz’de yaklaşık 20 gün kalacak. Bu çalışmada Doğu Akdeniz’de ilkbahar sonu ve yaz başında düzenli olarak meydana gelen iki doğa olayının daha iyi anlaşılması amaçlanmaktadır.

Cihaz, iklim değişikliğinin denizler üzerindeki olumsuz etkileri başta olmak üzere yüksek veri gerektiren sorunların tespiti, takibi, analiz önerilerinin geliştirilmesi ve gerekli önlemlerin alınması amacıyla veri toplamaktadır.

Deniz altında gemiden bağımsız belirlenen rotada 100 güne kadar sürekli ölçüm yapabilen cihaz, yüzeyden bin metre derinliğe kadar aşağı yukarı hareket ediyor.

Her salınım sonunda yüzeye geldiğinde topladığı verileri uydu sistemi üzerinden bilim insanlarına aktarabilen cihaz, su kolonunun sıcaklık, tuzluluk gibi özelliklerini ölçebilen çok çeşitli sensörlere sahip. , oksijen, klorofil ve denizlerde bulanıklık.

MARMARA’DA BULUNAN BULGULAR

12-16 Ocak 2023 tarihlerinde Marmara’da ilk araştırma keşfini yapan cihaz, İstanbul Boğazı’ndan Marmara’ya giren akıntı ve doğu-batı yakasındaki oksijen dağılımının neden olduğu değişiklikler de dahil olmak üzere su kolundaki değişiklikleri inceledi. Yapılan inceleme ve alınan sonuçlar şu terimlerle paylaşıldı:

“Keşifte, Boğaziçi akıntısının gücüne göre 24 saat içinde üst ve alt suları karıştırarak üst sularda sıcaklık ve tuzluluk değişimlerine neden olduğu gözlemlendi. Daha önce maketler tarafından iddia edilen ve sinyali alınan bu durum uydudan görülen, gerçek zamanlı ve yerinde yapılan ölçümlerle ilk kez detaylı bir şekilde ortaya çıkarıldı.Bu değişimler, tıbbi çeşitliliğin azalması, yiyecek bulmanın zorlaşması, deniz göçü gibi birçok soruna neden olabilir. zamanla yaratıklar

Doğu-batı ekseninde uzanan kesitte, ölçümlerin kış aylarında yapılmasına ve oksijen çözünürlüğünün yüksek olmasına rağmen alt tabakadaki oksijenin batıdan doğuya çok hızlı bir şekilde azaldığı gözlemlendi. Özellikle kesitin batı kesiminde döngüsel akıntılar (girdap girdapları) ile güney havzası dip suyuna önemli miktarda tatlı su eklendiği anlaşılmıştır. Bu durum Marmara yeraltı suyunun kirlilik ve iklim değişikliği gibi dış baskılara karşı direncini arttırmaktadır. Ancak yazın gelmesiyle birlikte bu durumun ortadan kalktığı biliniyor.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu