Haber

Ahmet Necdet Sezer kimdir? Ahmet Necdet Sezer kaç yaşında, nereli? Ahmet Necdet Sezer’in hayatı ve biyografisi!

Gündemdeki isimlerden biri olan Ahmet Necdet Sezer ile ilgili detaylar merak ediliyor. Vatandaşlar, sık sık karşılaştığı isim Ahmet Necdet Sezer’in hayatını araştırıyor. Peki Ahmet Necdet Sezer kimdir? Ahmet Necdet Sezer kaç yaşında, nereli? Ahmet Necdet Sezer’in hayatı ve biyografisi! Detaylar burada.

AHMET NECDET SEZER KİMDİR?

1941’de Afyon 1958 yılında Afyon Lisesi’ni, 1962 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Ankara’da bir yıl süreyle hâkim adayı olarak göreve başladı. Askerliğini Kara Harp Okulu’nda yedek subay olarak yaptı. Sezer, sırasıyla Dicle ve Yerköy Hakimliği ve Yargıtay Tetkik Hakimi olarak görev yaptı. 1977-1978 yıllarında Ankara Hukuk Fakültesi’nde Medeni Hukuk alanında yüksek lisansını tamamladı.

1983 yılında Yargıtay üyeliğine seçildi. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi üyesi iken, 1988 yılında Cumhurbaşkanı tarafından üç üye arasından Anayasa Mahkemesi asıl üyeliğine atandı. Yargıtay Genel Kurulu tarafından belirlenen adaylar. Sezer, 6 Ocak 1998’de Anayasa Mahkemesi Yönetim Kurulu tarafından Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na seçildi.

5 Mayıs 2000’de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye’nin onuncu cumhurbaşkanı seçildi. 16 Mayıs 2000’de göreve başladı ve 28 Ağustos 2007’de görevini tamamladı.

1964 yılında Semra Hanım ile evlenen Ahmet Necdet Sezer’in üç çocuğu vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu