Ekonomi

ABD’de kişisel tüketim harcamaları beklenenden fazla arttı

YENİ ABD’de kişisel tüketim harcamaları Ocak ayında yüzde 1,8 artarak piyasa beklentilerini aştı.

ABD Ticaret Bakanlığı, Ocak ayı kişisel gelir ve tüketim harcamaları verilerini açıkladı. Buna göre ülkede kişisel gelirler ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0,6 arttı.

Piyasa beklentilerinin altında gelen verinin bu dönemde yüzde 1 artması bekleniyordu. Amerikalıların kişisel gelirlerindeki artış geçen yıl Aralık ayında yüzde 0,3 oldu.

Kişisel tüketim harcamaları ise Ocak ayında yüzde 1,8 arttı.

Piyasa beklentilerinin üzerinde yükselen bireysel tüketim harcamalarının bu dönemde yüzde 1,3 arttığı iddia edildi. Kelime bilgisi geçen yıl Aralık ayında yüzde 0,1 azalmıştı.

Fed’in takip ettiği enflasyon göstergesi hızlandı

Kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi ise Ocak ayında aylık yüzde 0,6, yıllık bazda ise yüzde 5,4 arttı. Söz konusu veriler geçen yıl Aralık ayında aylık bazda yüzde 0,2, yıllık bazda ise yüzde 5,3 artmıştı.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyon göstergesi olarak değerlendirdiği gıda ve enerji kalemlerini dışlayan çekirdek bireysel tüketim harcamaları fiyat endeksi ise aynı dönemde aylık bazda yüzde 0,6, yıllık bazda ise yüzde 4,7 arttı.

Piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşen çekirdek bireysel tüketim fiyat endeksindeki artışın aylık yüzde 0,4, yıllık ise yüzde 4,3 olması bekleniyordu.

Söz konusu artış geçen yıl Aralık ayında aylık yüzde 0,4 ve yıllık yüzde 4,6 olarak kaydedilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu