Haber

2022 FIFA Dünya Kupası’nda sahte taraftar iddiası

Katar’ın ev sahipliğinde yarın başlayacak 2022 FIFA Dünya Kupası’nda geçersiz taraftar savı futbol kamuoyunu meşgul ediyor.

İlk sefer Arap dünyasında bir ülkede düzenlenecek futbolun ulusal gruplar seviyesindeki bir numaralı tertibinde uydurma taraftarların yer alacağı bir müddettir konuşuluyor. Dünya Kupası’nın hazırlık sürecinde 220 milyar dolara yakın para harcadığı tahmin edilen Katar’ın, turnuvaya kâfi ilginin gösterilmemesi nedeniyle para ve bilet karşılığında Avrupa kıtası da dahil birçok ülkeden taraftar “kiraladığı” öne sürülüyor.

Kamuoyunda yer alan ve çok sayıda izlenen görüntülerde Pakistan vatandaşı olduğu sav edilen taraftarların Dünya Kupası için bir müddettir Katar’a geldiği ileri sürülüyor.

2022 FIFA Dünya Kupası CEO’su Nasser Al Khater, Katar Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, para ve bilet karşılığında taraftar “kiralandığına” ilişkin iddiaların kesinlikle gerçeği yansıtmadığını vurguladı.

İddiaların tamamen asılsız olduğunu belirten Al Khater, “Bu, Katar’ın Dünya Kupası’na ev sahipliği yapma yeteneğini sorgulama girişimidir. Katar, Dünya Kupası’na konut sahipliği hakkını elde ettiğinden beri turnuvanın imajını bozmak için daima teşebbüsler yapıldı. Bu, 30 yılı aşkın bir müddetten bu yana Katar’da yaşayan bir küme insanı küçük düşürme teşebbüsüdür. Katar vatandaşlarının birden fazla futbolu çok seviyor. Bu savların büsbütün temelsiz olduğunu teyit ediyoruz.” tabirlerini kullandı.

Yarın Katar ile Ekvador ortasında yapılacak açılış maçıyla başlayacak turnuva için şu ana kadar 3 milyona yakın bilet satıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu